TR / EN      
MEME BÜYÜTME

HİZMETLERİMİZ

ANASAYFA / HİZMETLERİMİZ / MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME

Estetik göğüs büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır,göğüs büyütme ameliyatı ile göğüsler boyut ve şekil verilir. Göğüsün arkasına yerleştirilen meme protezleri ile göğüs çevresi ölçümleri bir veya birkaç sutyen ölçüsü şeklinde arttırabilir. Göğüs büyütme ameliyatı görünümünde değişime neden olup, bireyin kendine olan güvenini arttıracaktır. 

Bu estetik ameliyat aşağıdaki durumlarda uygulanabilir;
 

  • • Göğüslerini küçük bulan kadınlarda estetik nedenlerden dolayı,
  • • Hamilelik sonrası küçülen göğüs boyutunu düzeltmek için,
  • • Farklı boyutlardaki göğüslerin simetrisini sağlamak için,


Göğüs Büyütme Ameliyatının Planlanması 

İlk muayenede estetik cerrah adayın genel sağlık durumunuzu değerlendirecek, durumuna ve deri kalitesine uygun olarak düşündüğü girişimi detaylı olarak anlatacaktır. Çünkü göğüsün küçük olmasının yanında sarkıklık da olabilir; bu durumda estetik cerrah aynı zamanda göğüs dikleştirme ameliyatı olan mastopeksi’yi de önerebilecektir.

Bu dönemde aday estetik cerrahı ile göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili beklentilerini açıkça konuşmalıdır. Aynı zamanda cerrahından anestezi tipini, uygulayacağı girişimi, bunun alternatiflerini, büyütme ameliyatının risklerini, hastanede tahmini kalış süresini ve ameliyatın maliyetini açıkça anlatmasını istemelidir. İlk muayenede mutlaka sigara veya başka bir ilaç kullanıp kullanmadığını da cerrahına anlatmalıdır.

Kullanılan Silikonlar  ve Çift Planlı Operasyon Tekniği

Bu alanda kullanılan silikonların teknolojisi, dolgusu, yumuşaklılığı, dayanıklılığı ve şekli ile birlikte cerrahi tekniklerde de önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Eskiden silikonlar seçilirken sadece dolgunluk düşünülürken, bugün kişinin vücut ölçülerine göre seçilen silikonlar yerleştirilmektedir.

Kullanılan silikonlar kişiye özel boyutlarda tasarlanmakta, uzun boylu ya da geniş omuzlu kadınlarda farklı şekilde silikonlar kullanılmaktadır.

Silikon teknolojisindeki bir diğer gelişme hafif sarkıklık olan göğüslerin göğüs kaldırma ameliyatına gerek duyulmadan özel şekilli, göğüs kaldırıcı silikonlarla iz bırakmadan kaldırılabilmesidir.

Eski yöntemde silikon, meme dokusunun hemen arkasına ya da kas altına yerleştirilmekteydi. Meme dokusunun altına yerleştirilen silikon, memeyi iyi bir şekilde kaldırmakta ancak zayıf insanlarda dekolte bölgesinde doğal olmayan bir şişlik, “silikon görüntüsü” oluşturmaktaydı. Diğer seçenek olan kas altına yerleştirilme durumunda ise dekoltedeki bu silikon görüntüsü engellenmekte ancak bu sefer göğüsler yeteri kadar kaldırılamamaktaydı.

Dual plan(Cift Plan) tekniği ile her iki yerleşim yeri avantajları birleştirilmiş, dezavantajları ekarte edilmiş oldu. Alınan sonuçlarda üst dekolte görünümü doğal, aynı anda alt dolgunluğu yeterli bir meme şekli sağlanabilir.

Operasyon Süresi ve Sonrası

Ameliyat ortalama 1 saat sürmektedir. Operasyon sonrası hastalar aynı gün eve gidebilirler.

Birkaç gün yorgunluk hissedilebilir, ancak 24 saat içinde ayağa kalkılabilir. Hissedilebilecek hafif ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

Meme Büyütmede Komplikasyonlar Olabilir mi?

Komplikasyonların arasında en sık görüleni yerleştirilen meme protezinin çevresinde gelişen kapsülün kasılmasıdır. Bu genellikle her meme protezi uygulamasında meydana gelen kapsülün bazı olgularda aşırı katılaşarak yerleştirilen meme protezini sıkıştırması ile ortaya çıkar. Normal koşullarda düzenli olarak uygulanan masajlarla oluşumu engellenmektedir.

Her cerrahi girişimden sonra ameliyat sahasında bir miktar kan sızıntısı normaldir. Ancak göğüs büyütme estetiğini takiben aşırı kan sızıntısı, ameliyat sahasında kan birikimine ve buna bağlı şişlik ile ağrıya neden olabilir. Bu durum hastanın dayanamayacağı kadar fazla olduğunda kanamanın kontrol edilmesi ve biriken kanın boşaltılması için ayrı bir ameliyata gereksinim duyulabilir.

Nadiren de olsa bazı hastalarda yerleştirilen meme protezi çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Bu herhangi bir zamanda oluşabilse de genellikle göğüs büyütme ameliyatını izleyen ilk hafta içinde görülmektedir.Tıbbi tedavi ile kontrol edilemeyen bazı olgularda meme protezinin çıkarılıp enfeksiyon geriledikten sonra yeni bir protezin yerleştirilmesini gerekli kılabilir.

Bazı hastalarda ise göğüs büyütme ameliyatını takiben meme başında aşırı hassasiyet, meme başında his azalması ve hissin tamamen kaybının da görüldüğü bildirilmiştir.Estetik göğüs büyütme ameliyatından sonra kesilerin yakınlarında bir dönem his kaybının olması normaldir. Bu bulgu genellikle zamanla kaybolmakta ise de bazı kadınlarda kalıcı olabilir.

Delinme genellikle dışarıdan olan çok şiddetli bir travma veya darbe nedeniyle olmaktadır.

Bu durumda tuzlu su ile dolu olan silikon meme protezleri birkaç saatte boşalacak ve bu steril tuzlu suyu vücut absorbe edecektir. Eğer delinen silikon jel ile dolu olan bir meme protezi ise bu durumda iki durum söz konusu olabilir. Bunlardan ilkinde silikon kılıf delinse de meme protezinin çevresinde oluşan kapsül zarar görmemiş ise göğüste herhangi bir değişim görülmeyebilir.

Ancak silikon kılıfla beraber kapsül de zedelenmiş ise, dışarıdan olan basınca bağlı olarak meme protezinin içindeki silikon jel çevredeki meme dokularına yayılacaktır. Bu durumda jel göğüs içinde birikebilir, ve çevresinde yeni bir kapsül oluşturur. Yada vücudun diğer bir bölgesine yayılabilir.Bu durumlarda göğüsün şeklinde ve yapısında değişiklikler olacaktır. Her iki tür delinme tipinde de delinen meme protezinin çıkarılıp, çevrede oluşan hasarın temizlenerek yeni bir meme protezinin yerleştirilmesini gerekmektedir.