TR / EN      
Meme Küçültme

HİZMETLERİMİZ

ANASAYFA / HİZMETLERİMİZ / Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatları, her ne kadar estetik ameliyat olsa da estetik olmayan amaçlarla, hastaların sorunlarını gidermek ve onları rahatlatmak amacıyla da yapılabilmektedirler.

Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun, bel ağrıları, sütyen askı izleri, egzema pişik, kötü koku, akıntı, terleme, deri tahrişinden solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. En sonunda hastalar bir miktar kamburlaşır vede sonunda postür bozukluğu meydana gelir.
 

Ameliyat Yöntemi

Sadece bir küçültme işlemi olmayıp aynı zamanda meme dikleştirme de sağlamaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatında; yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; göğüs dokusuna şekil verilir, göğüsler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir. Aynı işlem sırasında 'areola' denilen meme başı etrafındaki koyu renkli deri yani memenin kahverengi halkasının çapı da küçültülebilir. 

Gogus kucultme ameliyati derinin de çıkartıldığı bir ameliyat olduğu için bir takım izler bırakmaktadır. Günümüzde memenin de yapısına ve boyutlarına bağlı olarak “vertikal mammoplasti” yani sadece göğsün kahverengi kısmından aşağı doğru uzanan bir insizyonla yapılan ameliyatlar tercih edilmektedir.Bu durumda hem meme basi etrafinda hem de vertikal(duz) planda iz kalir.Bazi durumlarda bu iz ters T seklinde veya J seklinde olabilir. 
 

Ameliyat

Genel anestezi koşullarında yapılır.Operasyon ortalama 3-4 saat surer.
 

Ameliyat Süresi

ilk 2 gun birikebilecek kan ve sıvıların dışarı almak amaciyla her iki meme yanlarından dren yerlestirilmis olabilir.Bu drenler en gec 3. gunde alınır.

Ancak kanama kontrolunden emin oldugumuz bircok vakada dren konulmasına gerek de kalmayabilir.

Hasta 4-5 gunde normal hayatına geri döner.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında bir hafta kadar şişlik oluşacak, sonrasında ise şişlikler geçecektir. Erken dönemde göğüsler daha dik ve yukarıda olacak, 1-3 ay süresinde göğüsün alt kısmını dolduracak şekilde yer değiştirecektir Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı, uyuşukluk gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur.

Meme küçültme ameliyatı sonucunda dikiş hatlarında kaçınılmaz olarak izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri beyazlaşacak, deri seviyesinde ve daha az görünür hale gelecektir.