Prp Tedavisi

Prp Tedavisi

PRP UYGULAMASI

PRP Uygulaması Nedir?

 PRP, ‘PlateletRichPlasma’ platelet (trombosit,pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması anlamına gelen söz grubunun kısaltılmış halidir.Plateletler, oval bir yapıda hem insan hem de hayvan kanının büyük bir bölümünü oluşturan küçük taçları bulunan kırmızı hücrelerdir. Plateletler, pıhtılaşma için gerekli hormon ve protein sağlarlar; böylelikle herhangi bir bölge hasara uğradığında onarım için ilk müdahaleyi gerçekleştiren kollajeni üretirler.

Hangi Amaçla Uygulanır?

PRP uygulamasının amacı, uygulama yapılan bölgede kan yoluyla taşınan platelet miktarını cildin gençleşmesini sağlayacak yönde artırarakhedef dokunun onarım ve yenilenme sürecini hızlandırmak ve güçlendirmektir. PRP uygulaması ile hastanın kanından elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2-4 kat fazladır. Bu sayede cilt lekelerinin ve ciltte oluşan çöküntülerin ve çatlak görünümlerinin giderilmesine; cilde esneklik ve parlaklık kazandırılmasına yardımcı olmakla birlikte akne skarlarınıngörünümünün düzeltilmesi, iyileşmesi uzun süren yaraların onarımı, saç dökülmesinin engellenmesi gibi birçok alanda etkin biçimde kullanılmaktadır.

 PRP uygulaması, ihtiyaç duyulan bölgelere göre yüz, boyun, dekolte bölgesi, ellerin üstü, kollar, bacak içleri, saç derisi gibi cilt yenilenmesini gerektirecek alanlarda uygulanabilir. Özellikle göz altı morluklarında ve leke tedavisinde sıkça tercih edilmektedir.

Nasıl Uygulanır?

PRP uygulaması, hastadan santrifüj edilmek üzere özel bir tüp içerisine alınan 8-20 cc kan aracılığıyla gerçekleşir. Santrifüj edilen kan bileşenlerine ayrıştırılır ve kandan elde edilen platelet yönünden zengin plazma elde edilerek yine aynı hastaya enjekte edilir. Böylelikle uygulama tamamlanmış olur.

PRP uygulaması, uygulanacak bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama yarım saat süren düşük seviyede ağrılı bir uygulamadır. 3-6 seans aralığında, 2’şer haftalık aralıklarla düzenli yapılması sonucu uygulama tamamlanır.

Paylaş:
Prp Tedavisi için Bize Mesaj Bırakabilirsiniz.