TR / EN      
SAÇ EKIMI (FUE TEKNIĞI)

HİZMETLERİMİZ

ANASAYFA / HİZMETLERİMİZ / SAÇ EKIMI (FUE TEKNIĞI)

SAÇ EKIMI (FUE TEKNIĞI)

Saç Kaybının Sebepleri

Saç dökülmesine ve kaybına hem erkek hem de kadınlarda rastlanır.Sebebi genetiK faktörler, ,tiroid hormon düzensizlikleri,yumurtalık kistleri,doğum sonrası hormonal düzensizlikler,folik asit ve demir eksikliği anemisi ,enfeksiyon sonrasi sac dokulmesi ve stress belli başlı nedenleri arasında yer alır.

Ergenlik çağında takiben erkeklerin %10-12 sini etkileyen hem fiziksel hem de ruhsal sorun haline getirilebilen bir problemdir. Her 5 kadından birinde genellikle yaşlanmaya bazı hastalıklara ve hormonal sorunlara bağlı olarak bir miktar saç kaybı görülmektedir
 

Saç Muayenesi ve Saç Analizi Neden Önemlidir?

Saç ekim sanatın en önemli kademesi denilebilir,saç kaybının analizi ,donör sahanın boyutları ve buradaki kıl köklerinin yoğunluğu ,kalitesi ve türü ve aynı zamanda hastanın beklentileri doğrultusunda ekim planı gerceklestirilir
 

Fue Tekniği ile Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Fue teknigi ile saç ekimi bugün Turkiye'de ve dünyada en çok tercih edilen yöntemdir. Donör alanda neşter kullanılmaz, dikis atılmaz .Dışarıdan görülen bir yara izi bırakmaz,local anestezi altında yapıldığı icin ağrı hissi minimum olur.

FUE(folikuler unite ekstraksiyonu) kelime anlamı olarak da kil kokunun alım şeklini tarif etmektedir.Fue yönteminde folikuler ünite doğrudan kök seviyesinden çıkartılır folikuler unite ekstraksiyon işlemi için özel olarak imal edilmiş 0.70-0.90 mm arasinda capi olan mikrocerrahi motoru ve aletleri kullanilir.

Greft alımı sırasında en önemli faktörlerden birisi mikrocerrahi aletlerin mevcut kıl köklerinin yönlerine paralel şekilde manipüle edilmesidir.

Bu mikrocerrahi aletlerin kullanımı ile greftlerin alımını mikrogreft olarak her greftte 1-4 saç folikülünün bulunacağı şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Böylelikle, hastadan greft alımında 1000-4000 civari mikrogreft sayısina yani 2500-10.000 arasi saç teli ekimi gerceklesmis olur .

Alınan mikrogreftler donör sahadan tek tek itinalı bir şekilde alınmakta ve operasyon esnasında yaşamlarını sağlayan özel bir solüsyon içinde bekletilmektedir.Daha sonra alınan bu greftler, saçsız bölgede yön ve yogunlugu onceden belirlenerek acilmis mikrokanallara yerlestirilir.
 

Saç Ekimi Sonrası

Operasyon sonrası donör sahadaki mevcut verici noktaları 24-36 saat süre ile dış etkilerden koruyacak temiz ve konforlu bir pansuman konulmaktadır. Donör saha bu şekilde yaklaşık 2 gün içerisinde kontraksiyon fazıyla iyileşecektir.

Ekilen saçların bir bölümü 1. ayın sonunda kısmen dökülürler ve bunu takiben 2-3 ay içinde tekrar çıkıp uzamaya başlarlar, 4. ayda ise artık önden bakılınca saçlı bir görünüş olusmaya baslar

Ekim sonrasi tüm saçların çıkması 7-9ay içerisinde gerçekleşir. 

Diğer bir önemli konu da ekilen saçların, donör sahanın karakterini taşımasından dolayi daha sağlam yapıda ve dökülmesi daha zor olmalaridir
 

Doğal Bir Görünüm Nasıl Elde Edilir?

Alnin sacla birlestigi alana “sac cizgisi “denir.Sac cizgisi yuzdeki ilgili sinirlar ve yuzun anatomisiyle uyumlu olmalidir bu nedenle ilk basta ozellikle bir plastik cerrah tarafindan tanimlanan tasarim oldukca onemlidir.

Mikrogreft kullanımıyla ise sayesinde doğal bir dizayn sağlanırken ,çim adam görünümü gibi komplikasyonların da önüne geçebilmekteyiz.